ISWiB

Svetski omladinski talas je nevladina organizacija koja je osnovana kao mreža podrške mladima, koja ima svoja dva projekta: Me?unarodna studentska nedelja (ISWiB), nastala po ugledu na evropske festivale tog tipa i ?asopis Wave Magazine.

Svetski omladinski talas broji 30 ?lanova. Postoji 8 timova:

• Tim za edukativni program,
  • Tim za me?unarodnu komunikaciju,
  • Tim za ljudske resurse,
  • FR tim – tim za prikupljanje finansijskih sredstava,
  • PR tim,
  • Tim za administraciju,
  • Tim za realizaciju i osmišljavanje doga?aja tokom festivala i
  • Tim zadužen za razvoj i ažuriranje sajta.

Svetski omladinski talas je dostupan na svim društvenim mrežama, a poseduje i svoj sajt, a Me?unarodna studentska nedelja ima zaseban sajt. Na ovu ideju se došlo nakon što se uvidelo da je popularnost ovog projekta ve?a od samog udruženja. Sajtovi su trenutno u fazi izrade.

Da biste postali ?lan udruženja, potrebno je da budete student državnog ili privatnog Univerziteta u Beogradu. Tako?e je potrebno biti ?lan neke druge nevladine organizacije, jer Svetski omladinski talas sklapa partnerstva sa organizacijama sli?nih interesovanja ili ?ak sa udruženjima na istom nivou delovanja. Jedan od na?ina da postanete ?lan je prijavom za volontiranje u okviru Me?unarodne studentske nedelje.

Ideju da organizuje Me?unarodnu studentsku nedelju, udruženje je dobilo od studenata koji su pose?ivali studentske festivale širom sveta i vra?ali su se puni utisaka i sa željom i entuzijazmom da poprave sliku Srbije u svetu.

Me?unarodna studentska nedelja (International Student Week in Belgrade) je najve?i studentski festival u Jugoisto?noj Evropi koji se od 2006. godine održava u organizaciji Svetskog omladinskog talasa i koja svake godine u julu okuplja oko 250 studenata iz 50 zemalja sveta. Uslov da se neko prijavi za ISWiB je da bude student osnovnog ili master programa nekog evropskog univerziteta. Pilot projekat, koji se dobro pokazao i razvio u festival današnjih razmera, organizovan je 2006. godine. Jedino 2008. godine, zbog loše ekonomske situacije u zemlji, festival nije održan.

Karakteristika ISWiB-a je da spaja studente razli?ite veroispovesti, obrazovanja i nacionalnosti na jednom mestu, u želji da ih nau?i prvenstveno toleranciji i aktivizmu.

Na samom po?etku planiranja narednog festivala, objavljuje se konkurs za partnere, šalju se dopis za partnerstvo drugim udruženjima i organizacijama, sklapaju se ugovori i traže moderatori za radionice.

ISWiB finansira Ministarstvo omladine i sporta i Ministarstvo prosvete, zbog ?ega njima udruženje podnosi detaljne izveštaje o iskoriš?enim finansijskim sredstvima.

Svake godine je festival imao temu i više radionica koje su se bavile odre?enim oblastima društvenog života tako da pokriju sve sfere i interesovanja. Upravo zbog širokog spektra programa i razli?ite tematike, iz godine u godinu se prijavljuje sve ve?i broj ljudi. U skladu sa svojim interesovanjima u?esnici se odlu?uju za neku od radionica.

Svi u?esnici festivala predstavljaju poslednji dan ono što su nau?ili tokom radionice u vidu kratkog filma, fotografija, prezentacija…

Tema festivala 2014. godine je bila Sinergija radi promene, a novina u odnosu na prethodne godine je ta da se i svaka radionica bavila odre?enim globalnim problemom, koji je bilo u skladu sa temom ?itavog festivala.

Promena u organizaciji predstoje?e Me?unarodne studentske nedelje jeste ve?e u?eš?e i angažovanost moderatora u organizaciji i planiranju tema radionica.

ISWiB prvenstveno volonterima pruža dobru zabavu, pozitivnu energiju, druženje i trajna prijateljstva. Tokom tih sedam dana volonteri, osim što steknu neverovatno iskustvo, steknu i radne navike, odgovornost da obavljaju na vreme zaduženja koja su im data, poboljšaju komunikaciju sa ljudima, samokontrolu i toleranciju. Oni su zapravo ta bitna karika koja održava ceo festival ve? godinama i koja doprinosi njegovoj popularnosti i uspešnijoj realizaciji.