Upoznajte Bilbao

      1 коментар на Upoznajte Bilbao

Bilbao je jedan od najpose?enijih gradova Španije Download the Android logo. Svake godine ovaj grad poseti nekoliko miliona turista, a više od pola njih poseti Bilbao bar još jednom u životu.

Guggenheim

Muzej Guggenheim

(http://www.euskoguide.com/places-basque-country/spain/bilbao-tourism/

Zubizuri most- „Bilbao turizm – Eusko Guide “ http://www.euskoguide.com/places-basque-country/spain/bilbao-tourism/

                 

      Ovaj grad, smešten na severozapadu Baskije, privla?i strance bogatom turisti?kom i gastronomskom ponudom anki 단어장. Pored mnogobrojnih muzeja, katedrala i trgova, Bilbao turistima nudi i širok izbor? festivala i kulturnih doga?aja.

Zanimljivo je da je Bilbao sve do sedamdesetih godina prošlog veka bio grad industrije easy xp vhd 다운로드. Po?etkom sedamdesetih po?inje reforma urbanog plana i vlast stavlja akcenat na poboljšanje turisti?ke ponude grada. Od tada, Bilbao postaje  poznat po arhitekturi i širokoj kulturnoj ponudi.

Muzej savremene umetnosti, Guggenheim, najpose?eniji je muzej u Baskiji. Do danas je ovaj muzej prikazao radove najve?ih svetskih slikara, dizajnera i skulptora. Ispred ulaza u muzej izložena je velika skulptura šteneta, Cachorro, napravljena od raznih vrsta cve?a, a u blizini izlaza se nalazi bronzana skulptura pauka koja se zove ,,Mama” (Mamá). Ovaj muzej svake godine poseti oko dva miliona ljudi.

Najstarija zgrada u Bilbau i ujedno prva katedrala goti?kog stila izgra?ena u Baskiji jeste katedrala svetog Santjaga (Catedral de Santiago). Ova katedrala je vrlo pose?ena zbog toga što u nju svra?aju hodo?asnici. U blizini katedrale, nalazi se zgrada pozorišta ,,Arijaga” (Arriaga) kao i lepo ure?eno šetalište pored reke ,,Nervijon” (Nervión). Prekoputa pozorišta nalazi se glavni trg Plaza principal izgra?en u neoklasi?nom stilu. Na trgu se nalazi velika fontana kao i šetalište okruženo cve?em.

Još jedan od simbola Bilbaa je most ,,Kalatrava” (Calatrava). Most se zove i ,,Zubizuri”, što na baskijskom zna?i beli most. On je zatvoren za saobra?aj i omogu?ava posetiocima da uživaju u pogledu na reku i znamenitostima ovog grada. Najbolji pogled na Bilbao pruža se sa vidikovca ,,Ar?anda” (Artxanda) do koga se dolazi ži?arom
pintxos
                                                                      Pintxos

Bilbao je grad u kome ?e svako prona?i nešto po svom ukusu. Najve?i broj turista grad poseti tokom leta kada se i održavaju brojni festivali. Najpoznatiji je muzi?ki festival Bilbao BBK. Svake godine na hiljade turista u julu poseti Bilbao kako bi uživali u muzici najboljih pop i rok izvo?a?a. Mnogi festivali se organizuju u nekadašnjoj vinariji ,,Alondiga” (La Alhóndiga) koja je sada preure?ena u koncertnu salu.

Ovaj grad je poznat i po gastronomiji. Šetaju?i centrom grada mogu se videti brojni restorani i barovi koji nude tipi?na jela baskijske kuhinje. Jedno od poznatijih jela jeste Pintxos vascos. Postoje mnoge varijante ovog jela. Naj?eš?e se pravi tako što se na par?i?e hleba re?aju suhomesnati proizvodi, masline i paradajz. Ovo hladno predjelo se služi uz pi?e u barovima. Tipi?no baskijsko pi?e je belo vino koje se zove Txakoli. Najpoznatiji restoran je ,,Nerua” i nalazi se u skalpu muzeja Guggenheim. Ovaj luksuzni restoran nudi kako tradicionalna jela baskijske kuhinje tako i jela svetske kuhinje. Dizajn enterijera je moderan a muzika koja se ?uje u pozadini ?ini da se posetioci ose?aju prijatno i uživaju u jedinstvenom gastronomskom iskustvu. Restoran je 2011. godine dobio Mišelin zvezdu.

Mnogi stranci definišu Bilbao kao savršen spoj tradicionalnog i modernog. Moderna arhitektura kao i veliki broj kulturnih manifestacija ?ine da najpose?eniji grad Baskije privla?i turiste iz celog sveta ali i same Špance. Ono što je sigurno je da grad nikoga ne ostavlja ravnodušnim jer za sva?iji ukus ima nešto da ponudi.

1 thought on “Upoznajte Bilbao

 1. Milica

  Draga Antonela, cenim tvoj trud da napises clanak o Bilbau ali mislim da si mogla malo vise da se potrudis. Za pocetak, Bilbao tesko da je imao vise od milion turista u toku jedne godine, a vise miliona nikada. Informaciju mozes pronaci na sledecem linku: http://www.bilbaoturismo.net/servlet/Satellite?blobcol=urldata&blobheader=application%2Fpdf&blobheadername1=Content-Disposition&blobheadername2=Pragma&blobheadervalue1=filename%3D210%5C219%5CDATOS_GENERALES_TURISMO.pdf&blobheadervalue2=cache&blobkey=id&blobnocache=false&blobtable=MungoBlobs&blobwhere=1369144079014&ssbinary=true
  Rekonstrukcija Bilbaa pocinje osamdesetih godina, a narocito posle velike poplave iz 1983. godine. Ako vec pricas o umetnosti trebalo bi da znas da se statua nikako ne zove „Cachorro“ vec Puppy (http://www.guggenheim-bilbao.es/obras/puppy-2/) i ne bi bilo lose da vec pomenes autore ove dve znamenitosi Gugenhajma. Kalatravino poznato delo se nikao ne zove „most Kalatrava“ vec Zubizuri,Alhóndiga (Inace centar je vec promenio ime i zove se Azkuna Zentroa) nije koncertna dvorana vec multifunkcionalni prostor koji u sebi sadrzi mediateku, teretanu, bioskop, kulturni centar, kafic i dva restorana a festival se zove BBK LIVE.
  Tacno je da je Bilbao poznat po gastronomiji, ali tesko da je Nerua najpoznatiji restoran- ima restorana u samom gradu koji imaju tri Miselinove zvezdice dok pomenuti restoran ima samo jednu. (http://www.bilbaointernational.com/category/restaurantes-con-estrella/).
  Stvarno mi se dopala ideja da pises o Bilbau, ali molim te sledeci put istrazi malo vise pre nego sto napises nesto. I da, savetujem ti da se obratis i nekom lektoru ili profesoru srpskog jezika, kad sam ja studirala imena reka nismo pisali pod navodnicima a i ne znam od kud ti J u imenu Nervion.

  Iskren pozdrav i puno srece u daljem radu,
  Milica

  Reply

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *