Novogodišnje tradicije i rituali u Latinskoj Americi

      Нема коментара на Novogodišnje tradicije i rituali u Latinskoj Americi

Do?ek Nove godine u svim delovima sveta obi?no podrazumeva i niz novogodišnjih rituala koji navodno treba da donesu sre?u, zdravlje, bogatstvo i ljubav 뽀로로와 노래해요 4기 다운로드. Podru?je Latinske Amerike bogato je zanimljivim ritualima kojima se prire?uje dobrodošlica Novoj godini.

Nova godina se u Meksiku do?ekuje u velikom stilu, a proslava traje do sitnih sati 우분투 iso 다운로드. Kao i u Španiji nosi se crveni donji veš i jedu se dvanaest zrna grož?a u ritmu zvona. Oni religiozniji Meksikanci 31. decembra prisustvuju misi kako bi im sveštenik blagoslovio dvanaest belih sve?a 아이폰에 직접 음악 다운로드. Tokom godine, svakog prvog u mesecu pali se jedna od tih sve?a jer se veruje da ?e to doneti sre?u doma?instvu. Još jedna tradicija svojstvena Meksikancima je da naprave krug oko svoje ku?e drže?i kofere kako bi dosta putovali u godini koja dolazi. Posebno je interesantno što Meksikanci, da bi oterali lošu energiju i negativne vibracije iz prethodne godine, prosipaju kofe vode kroz prozor i ?iste pod teraju?i mrve i prašinu ka vratima. Veruje se da se na taj na?in iz domova izbacuju sve loše stvari.

30121380a25013dmed

Las doce uvas

Proslava Nove godine u Argentini obi?no podrazumeva dobar roštilj i okruženost voljenim osobama, porodicom i prijateljima. Me?utim postoji jedna novogodišnja tradicija svojstvena samo Argentini. Na dan do?eka kompanije bacaju kroz prozor stare dokumente i nepotrebne papire, te su ulice prvog dana nove godine ukrašene belim papirnim, umesto snežnim, prekriva?em.

Buenos Aires

Buenos Aires

U Ekvadoru je situacija nešto druga?ija, tu u centru pažnje nije godina koja dolazi ve? ona koja se završava. Na ulicama se organizuje proslava stare godine (La Fiesta de Año Viejo) na kojoj se spaljuju neuspesi, tuge i svi loši trenuci godine koja se završava. Ovim ritualom oni žele da prebole sve teške trenutke kako bi godinu koja dolazi do?ekali sa više pozitivne energije. Za svrhu ove proslave prave se lutke od stare ode?e i drugih zapaljivih materijala, koje se spaljuju ta?no u pono?. ?esto se zajedno sa lutkama spaljuju i papiri?i na kojima su ispisani neuspesi ili bilo koji drugi doga?aji koje ljudi žele da zaborave. Neke lutke se ?ak i napune pirotehnikom da bi spaljivanje izgledalo još lepše i zabavnije. Zatim oni najodvažniji preska?u zapaljene lutke i tako iza sebe ostavljaju prethodnu godinu i sve loše što se u njoj dogodilo.

La Fiesta de Año Viejo

Proslava Nove godine u Brazilu dosta je druga?ija jer je blisko povezana sa morem. Tradicionalno se nosi bela ode?a i rublje i odlazi se na plažu gde se do?ekuje Nova godina uz zvuke talasa. Na plaži Kopakabana sveštenici pale sve?e i u more puštaju brodi?e sa cve?em i poklonima. Smatra se dobrim znakom ako more potopi ove brodi?e jer na taj na?in prima darove. Ovi rituali vezani su za kandomble, afro-brazilsku religiju koja je veoma rasprostranjena u zemlji, ali i oni manje religiozni vole da do?u na plažu kako bi se zabavili i uživali u ambijentu.

Novogodišnja jelka na vodi, Rio de Žaneiro

Rio de Janeiro

Mada svaka od zemalja Latinske Amerike ima neke specifi?ne novogodišnje rituale, ono što je zajedni?ko celom podru?ju jeste da se Nova godina proslavlja u velikom stilu, sa zabavama koje traju do zore. Me?utim pored ovog modernog aspekta, do?ek Nove godine u Latinskoj Americi podrazumeva i poštovanje tradicije koja se sa kolena na koleno prenosila još od vremena kolonizacije, s obzirom na to da su neki rituali preuzeti od Španaca dok drugi vode poreklo od starih domoroda?kih civilizacija.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *