Tribina posvećena Karlosu Fuentesu

Nema komentara na Tribina posvećena Karlosu Fuentesu

Predstavljanje prevoda knjiga Karlosa Fuentesa Srećne porodice, Adam u raju i Volja i sudbina, u prevodu Ksenije Šulović, održaće se u utorak, 18. marta, u 20:00 u Klubu Magistrala, Doma kulture Studentski grad.

karlos fuentesMeksičkog pisca Karlosa Fuentesa (Carlos Fuentes) Njujork Tajms u tekstu povodom njegove smrti opisuje kao jednog od najpoštovanijih pisaca sa španskog govornog područja, ističući njegov uticaj na bum hispanoameričke književnosti šezdesetih i sedamdesetih godina XX veka. Po njegovim romanima snimljeno je nekoliko filmova. Pisao je eseje u kojima se bavio političkim, društvenim, kultunim, ekološkim i medijskim problemima. Dobitnik je brojnih nagrada, a pominjan je među favoritima za Nobelovu nagradu, mada je nije dobio. Roman Gde je vazduh svež donosi mu popularnost 1958. i od tada se posvećuje pisanju. Seli se u Havanu 1959. godine, gde podržava Kastra. Ambasador je Meksika u Francuskoj. Predaje na univerzitetima Prinston, Harvard, Kolumbija, Pensilvanija, Dartmut i Kornel. Među njegovim delima izdvajaju se Smrt Artemija Kruza, Aura, Stari gringo i Kristofer nerođeni. Meksički istoričar Enrike Krauz (Enrique Krauze), nazvao ga je gerilskim kicošem zbog jaza između Fuentesove marksističke politike i ličnog životnog stila, priznajući da je jedan od najbriljantnijih pisaca 20. veka. Ostao je plodan pisac do kraja života, pišući esej o novoj vlasti u Francuskoj koji se pojavio u novinama na dan njegove smrti.

Na tribini o njegovom životu i delu, učestvovaće Dalibor Soldatić, Ksenija Šulović i Gojko Božović.

Ulaz je slobodan.

Izvor: Sajt Doma kulture Studentski grad