Tribina posvećena Karlosu Fuentesu

Nema komentara na Tribina posvećena Karlosu Fuentesu

Predstavljanje prevoda knjiga Karlosa Fuentesa Sre?ne porodice, Adam u raju i Volja i sudbina, u prevodu Ksenije Šulovi?, održa?e se u utorak, 18. marta, u 20:00 u Klubu Magistrala, Doma kulture Studentski grad.

karlos fuentesMeksi?kog pisca Karlosa Fuentesa (Carlos Fuentes) Njujork Tajms u tekstu povodom njegove smrti opisuje kao jednog od najpoštovanijih pisaca sa španskog govornog podru?ja, isti?u?i njegov uticaj na bum hispanoameri?ke književnosti šezdesetih i sedamdesetih godina XX veka. Po njegovim romanima snimljeno je nekoliko filmova. Pisao je eseje u kojima se bavio politi?kim, društvenim, kultunim, ekološkim i medijskim problemima. Dobitnik je brojnih nagrada, a pominjan je me?u favoritima za Nobelovu nagradu, mada je nije dobio. Roman Gde je vazduh svež donosi mu popularnost 1958. i od tada se posve?uje pisanju. Seli se u Havanu 1959. godine, gde podržava Kastra. Ambasador je Meksika u Francuskoj. Predaje na univerzitetima Prinston, Harvard, Kolumbija, Pensilvanija, Dartmut i Kornel. Me?u njegovim delima izdvajaju se Smrt Artemija Kruza, Aura, Stari gringo i Kristofer nero?eni. Meksi?ki istori?ar Enrike Krauz (Enrique Krauze), nazvao ga je gerilskim kicošem zbog jaza izme?u Fuentesove marksisti?ke politike i li?nog životnog stila, priznaju?i da je jedan od najbriljantnijih pisaca 20. veka. Ostao je plodan pisac do kraja života, pišu?i esej o novoj vlasti u Francuskoj koji se pojavio u novinama na dan njegove smrti.

Na tribini o njegovom životu i delu, u?estvova?e Dalibor Soldati?, Ksenija Šulovi? i Gojko Božovi?.

Ulaz je slobodan.

Izvor: Sajt Doma kulture Studentski grad