Preporuka- pročitajte knjigu Mije Koto „Reka zvana vreme, kuća zvana zemlja“

„Um rio chamado tempo, uma casa chamada terra“ – „Reka zvana vreme, ku?a zvana zemlja“.

Mija Koto (Mia Couto) nas u ovoj knjizi vodi na novo mesto gde se otkucaji Afrike ose?aju tako snažno da ?ine da nam ono nedostaje, iako nikada ranije nismo tamo bili.

Delo koje nas uvodi u poslednjih 50 godina Mozambikanske istorije preko pri?e o ?oveku koji pokušava da prona?e sebe putem upoznavanja svojih korena.

Radnja se zbiva u mestu zvanom „Luar – do – Chão“ koje prolazi kroz period propadanja i bede – kulturalnog, verskog i politi?kog zastoja. Na ovakvoj zagonetnoj lokaciji, gde reka sakuplja se?anja duhova a zemlja pati rastrzana izme?u arhai?nog i modernog, zadatak mladog Marijana (Marianinho) bi?e da se izbori za pri?u koja pored toga što je li?na i porodi?na, u postkolonijalnoj Africi je tako?e politi?ka, pri?a o ljudskoj sudbini.

Autor Mia Koto ro?en je u gradu Beira, drugi po veli?ini u Mazabiku. Tamo je odrasato i školovao se. Bio je sin Portugalskih emigranata koji su se preselili u bivšu portugalsku koloniju 1950ih.

Nekoliko njegovih pesama se izdaju u lokalnim novinama „Noticias de Beira“ (Vesti Beire) kada je imao samo ?etrnaest godina. Tri godine kasnije, 1971., preseljava se u glavni grad Lourenço Marques (danas Maputo) gde upisuje medicinu. U to vreme nastaje politi?ki pokret koji pokušava da zbaci portugalsku vlast.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *