Dan nezavisnosti Brazila

      Нема коментара на Dan nezavisnosti Brazila

Kako je došlo do toga da se obeležava Dan nezavisnosti Brazila?

Iberijske zemlje odbile su da pruže pomo? Francuskoj u borbi protiv Velike Britanije.
Godine 1808, francuske trupe, sa Napoleonom Bonaparte na ?elu, vrše invaziju nad Portugalom.
Kraljevi Portugala premeštaju njihov sud iz Lisabona u Salvador, prestonica kolonijalnog Brazila.
Godine 1815, João VI pravi podelu iz koje se formiraju Ujedinjeno kraljevstvo Portugala, Brazila i Algerve, te ovaj postupak omogu?ava Brazilu viši rang i pruža mu izvesnu administrativnu nezavisnost.
Godine 1820, izbija politi?ka revolucija koja forsira monarhe da se vrate u Portugal. Sin portugalskog kralja, Pedro I, poznat kao princ Brazila, ostaje u Salvadoru.
Godine 1821, portugalski odbor zahteva povratak svog princa, kao i povratak Brazila svom bivšem kolonijalnom stanju.
Princ Pedro, pod uticajem brazilskog senata, „Senado da Câmara„, odbija da se vrati 9-og januara 1822. Ovaj dan ?e postati poznat kao „Dia do Fico“ (ficar – ostati).
Godine 1822, 2-og septembra, tokom prin?evog boravka u Sau Paulu, novi dekret iz Lisabona stiže u Rio de Žaneiro. Princeza Maria Leopoldina sastaje se sa savetom ministara i odlu?uje da pošalje pismo svom mužu preporu?uju?i mu da izjavi nezavisnost zemlje. Princ dobija pismo 7-og septembra 1822. i na isti dan, kraj reke Ipiranga, proglašava nezavisnost Brazila, završavaju?i tako 322 godine portugalske dominacije.

O dia da independência“ ili „Sete de Setembro“ postao je nacionalni praznik koji se slavi na ovaj dan svake godine. U Braziliji se odvija vojna parada u prisustvu predsednika u kojoj u?estvuju oko 30.000 gra?ana. Procenjeni troškovi su oko million reala (Reais). Sli?ne parade se održavju u državnim prestonicama i mnogim gradovima širom zemlje.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *