Isabel Aljende

      Нема коментара на Isabel Aljende

Jedan je od najistaknutijih ženskih autora Latinske Amerike, ali i jedna od naj?itanijih pisaca sa španskog govornog podru?ja. Mnogi je nazivaju „ženskim Markesom“, „literarnom legendom“, „graditeljem kulturnih mostova“. Isabel Aljende je tako?e i osniva? fondacije koja se bori za prava žena i devoj?ica širom sveta 하이드라이브 맵 다운로드.

Ro?ena je u Peruu 2. avgusta 1942. godine, ali je odrasla u ?ileu. Njen otac, Tomas Aljende, bio je ambasador Perua u ?ileu, a stric, Salvador, predsednik te države u periodu od 1970. do 1973, kada je umro. Svi ?lanovi porodice Aljende su napustili zemlju iz bezbedonosnih razloga Free prezi templates. Isabel poslednja to ?ini 1975. Sa mužem i dvoje dece odlazi u Venecuelu, „zelenu i plemenitu zemlju“, kako ona kaže.

Dok je još uvek živela u ?ileu, radila je u Organizaciji Ujedinjenih Nacijama za hranu i poljoprivredu, prevodila je romane, pisala za ?asopis Paula, vodila je televizijske emisije i postaljala je sve cenjenija u svom poslu. Bila je poznata po feministi?kim i duhovitim kolumnama i TV emisijama. Selidba u Venecuelu je to sve prekinula, i iako je imala uspešnu karijeru novinara u ?ileu, imala je poteško?a u nalaženju sli?nog posla, ali je kasnije radila kao kolumnista za njihove naj?itanije novine El Nacional xpopup.

Da se bavi književnoš?u se nikada nije usudila u ?ileu, nije imala dovoljno samopouzdanja, pored toga što je to bilo nezamislivo za ženu u ovoj zemlji. Isabel misli da bi ostala novinar da se nije preselila, da nije bila prisiljena da napusti sve što ima i da po?ne iz po?etka. Kaže da je pisanje bilo jedini na?in da sa?uva svoje uspomene od zaborava.

1982. objavila je svoj prvi roman Ku?a Duhova koji predstavlja po?etak njene karijere uspešne spisateljice. Pisanje knjige je po?elo kao pisanje oproštajnog pisma svom dedi koji je bio na samrti. On joj je uvek bio idol, i ?esto govori kako je želela da postane on kada je bila mala. Teško joj je palo to što ne može da se vrati u ?ile da ga vidi poslednji put, i znala je da on to pismo ne?e ni pro?itati, to je nije spre?ilo da ga napiše. Ve?eri kada je saznala vest o dedi (8. januar 1981.) po?ela je da piše i iz dana u dan pisala sve više. Do kraja godine je u rukama imala 500 strana pisma koje je postalo izuzetno popularan roman. Tada nastaje i njena tradicija da pisanje svakog svog romana po?inje tog datuma. Zanimljivo u vezi ovog romana je i to što ga nijedna izdava?ka ku?a nije htela objaviti. ?itaoci su ovo delo pro?itali u formi feljtona u ?asopisu Vog, i u prvih 8 sati je prodato 500 hiljada primeraka.  Nakon 11 godina, ova pri?a je i ekranizovana. Snimljen je film u holivudskoj produkciji gde glavne uloge igraju Džeremi Ajrons, Meril Strip, Glen Klous, Vinona Rajder i Antonio Banderas. Po još jednom njenom romanu je snimljen holivudski film- Od ljubavi i senke.

Isabel Aljende je poznata po tome što dosta piše o svom životu i svojim iskustvima, a najbolji primer za to je Paula, roman u formi memoara u kom piše o najmra?nijem iskustvu u životu- o smrti svoje ?erke. Fondacija Isabel Aljende ?iji je cilj da edukuje, pomaže u le?enju i  zaštiti prava žena i devoj?ica osnovana je 1996. kao omaž Pauli koja je ?esto volontirala u siromašnim zajednicama Venecuele i Španije i koju je, kako kaže Isabel, kroz život vodilo pitanje: Šta bi bilo najplemenitije u?initi u ovom slu?aju? Motivaciju za stvaranje ove fondacije je pronašla u Paulinim idejama i potrebi da nastavi njen posao. Svake godine Isabel donira fondaciji prihode od prodatih knjiga.

Rad ove spisateljice je do sada nagra?en sa 50 internacionalnih nagrada, i prodato preko 57 miliona primeraka njenih knjiga. 19 romana, koliko ih je do sada napisala, prevedni su na 35 jezika i svi su doživeli uspeh, a neki od naj?itanijih, pored pomenutih knjiga, su: K?i sre?e, Grad nemani, Afrodita, Moja izmišljena zemlja, Eva Luna, Ines srca moga

Isabel je bila jedna od nosilaca zastave na ceremoniji otvaranja Zimskih olimpijskih igara u Turinu 2006, i to je bio prvi put da su samo žene nosile zastavu (3 olimpijske šampionke i 5 žena koje su predstavljale 5 kontinenata). Postala je ?lan Ameri?ke akademije umetnosti i književnosti. Prva je žena koja je nagra?ena Ordenom zasluge za prosvetu i kulturu Gabrijela Mistral u ?ileu. Od 1989. živi u Kaliforniji sa drugim suprugom Vilijem Gordonom.

Na zvani?nom sajtu Isabel Aljende  možete saznati mnogo više o njoj, njenim romanima, videti slike iz porodi?nog albuma, pro?itati intervjue.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *