Hoakin Sorolja

      Нема коментара на Hoakin Sorolja

Hoakin Sorolja (Joaquín Sorolla) ro?en je 27. februara 1863. godine u Valensiji. Imao je mla?u sestru, i ve? u njegovoj drugoj godini ostali su bez roditelja, koji su, najverovatnije, umrli od kolere Lotte Canon download. Brigu o njima su preuzeli njihovi tetka i te?a.

Kako je kao dete ispoljio svoj talenat, te?a ga je u 13-oj godini upisao u ve?ernju školu crtanja. Napredak je bio izuzetan, njegovi radovi su nagra?ivani zna?ajnim nagradama Akademije u Valensiji. U 18 godina uspeo je da dobije stipendiju i da ode u Madrid 김소월 시집 다운로드. Tada je prvi put posetio muzej Prado gde je energi?no i pun entuzijazma prou?avao dela velikana, pre svega Velaskesa, ?ija je dela smatrao savršenim. Studirao je i u Italiji, na poziv direktora Španske akademije u Rimu. Korak po korak ovaj mladi umetnik dostiže vrh u umetni?kim krugovima Španije 시크릿쥬쥬 13기 다운로드.

Prvi internacionalni uspeh postiže njegova slika Otra Margarita(1892). Ova slika je nagra?ena zlatnom medaljom na Nacionalnoj izložbi u Madridu, prvom nagradom na Internacionalnoj izložbi u ?ikagu. Ubrzo njegova slava raste i postaje poznat kao predstavnik moderne španske škole slikanja. Slede?ih godina izlaže širom Evrope (Pariz, Minhen, Berlin, Venecija…) i njegov u?inak je bio inzvanredan, ne samo po kvalitetu slika, ve? i po broju. Pored portreta, po?eo je da slika i pejzaže, pre svega plažu.

1909. Sorolja održava izložbu u Njujorku, ?iji je doma?in bilo Društvo hispanista Amerike. Interesovanje za slike ovog umetnika je bilo neverovatno- od 356 izloženih slika prodato je 195. Prilikom slede?e izložbe u Njujorku, 2 godine kasnije, osniva? Društva hispanista Amerike je angažovao Sorolju da naslika seriju slika na velikim platnima koje ?e biti izložene u njihovom novom sedištu. Ideja ovog projekta je bila da se prikaže na?in života i obi?aji u razli?itim regijama Španije. Slede?ih 8 godina je umetnik radio na ostvarenju ove ideje, mada je usput naslikao i neke od njegovih najlepših scena na plaži.

1920. je dobio moždani udar dok je slikao svoje dvorište u Madridu, posle ?ega je ostao paralizovan, i kada je prošlo 3 godine, umro je 10. avgusta.

Što se njegovog privatnog života ti?e, bio je u sre?nom braku sa svojom mladala?kom ljubavlju. Njeno ime je Klotilde Garsija del Kastiljo (Clotilde Garcia del Castillo),bila je ?erka vlasnika studija u Valensiji u kom je Hoakin radio. Preselili su se u Madrid, gde su i osnovali svoju porodicu. Imali su troje dece- dve ?erke i sina. Posle Soroljine smrti, ona je odlu?ila da njegovu kolekciju slika pokloni španskoj publici tako što je 1932. u njihovoj ku?i u Madridu otvorila muzej Sorolja.

Mnogi ga smatraju jednim od najbrilijantnijih umetnika u istoriji, iako nije i jedan od najpoznatijih. Pravac kojem je pripadao je impresionizam. Voleo je da slika napolju, pa su iz tog razloga njegove slike pretežno pejzaži. Živopisne scene na plaži preovla?uju u njegovom opusu. Svetlost je jedan od najvažnijih elemenata njegovog stila. Voleo je da se poigrava sa svetloš?u i senkama, i to se vidi na slikama. To je možda bio i najve?i razlog slikanja napolju. ?ak je i portrete izbegavao da slika u zatvorenom prostoru. Slikao je brzo, jer kako sam kaže: Ne bih mogao uopšte da slikam, kada bih to morao sporo da radim. Svaki trenutak je nestalan, pa se mora brzo naslikati. Nikada nije imao gotovu ideju u glavi o tome kako slika treba da ispadne, ve? je preferirao da gradi kompoziciju korak po korak.

Muzej Sorolja spada u jedan od najboljih i najpose?enijih muzeja u Madridu.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *