Ana Marija Matute

      Нема коментара на Ana Marija Matute

Ana María Matute je jedna od najistaknutijih španskih autorki današnjice, tri puta nominovana za Nobela Mamamu mp3 download. Ro?ena je u Barseloni 26. jula 1926.godine.

Klju?ni doga?aj koji je uticao na njen život i stvaralaštvo je Španski gra?anski rat Windows 10 genuine iso download. Kroz svoja dela daje jedan li?ni i produbljeni pogled na socijalne, politi?ke i moralne aspekte španskog društva u posleratnom periodu (posguerra) 의전 bgm 다운로드. Svi pisci ovog perioda nazvani su “los niños asombrados”. Ona nepristrasno, ali emotivno stvara svoja dela. U njen opus spadaju romani, kratke pri?e i pri?e za decu. Jednim od njenih najboljih dela smatra se triologija Los Mercaderes. Ana Maria Matute je ?lan Španske Kraljevske Akademije (Real Academia Española) i dobitnica brojnih vrednih priznanja i nagrada, poput  Premio Cervantes(2010),  Premio Nacional de las Letras Españolas(2007),  Premio Nadal(1959), Premio Planeta(1954)…  Pored pisanja, Matute radi i kao univerzitetski profesor. Ona je jedna krhka žena,ali u isto vreme spiritualno jaka i vesela. Uprkos teškom životnom putu i padovima, uspela je da svoje gorke, tužne, a i one maštovite, detinje misli preto?i u svoja dela. Nedavno je objavljena knjiga pod naslovom  La puerta de la luna u kojoj je sadržan veliki broj pri?a i ?lanaka koje je pisala. Ova spisateljica za svoj poslednji roman Paraíso inhabitado kaže da je to knjiga njenog života. ”Sve su dobre i sve ih volim,ali  je ova za mene bila i bi?e sažetak svega što me je u?inilo ovakvom kakva sada jesam.” Neka od njenih najuvaženijih dela su: Olvidado rey Gudú, Aranmanoth, Primera memoria…

Preporu?ujemo da pro?itate i neki od intervjua sa ovom izvrsnom spisateljicom koje možete na?i ne slede?oj adresi: http://www.clubcultura.com/clubliteratura/clubescritores/matute/encuentros.htm

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *