Hose Jero

      Нема коментара на Hose Jero

Hose Jero (José Hierro) je bio španski pesnik koji je stvarao u posleratnom periodu 찬양 mp3 다운로드. Ro?en je u Madridu, ali je ve?i deo svog života proveo u Kantabriji.

Proveo je pet godina u zatvoru zbog sumnje da je pomagao politi?arima koji su bili uhapšeni za vreme Španskog gra?anskog rata (1939) 통 1부 다운로드.

Osniva? je ?asopisa Proel i bio je ?lan RAE (Real Academia Española). Inspirisali su ga Huan Ramon Himenes, Antonio Ma?ado, Ruben Dario xp 무비메이커 다운로드. Bavio se socijalnimm temama.

Kažu da je bio sujeveran i da nikada nije pisao kod ku?e. Sva svoja dela napisao je u kafi?ima u Madridu. Njegova najpoznatija dela su Tierra sin nosotros (1947), Con las piedras, con el viento (1950) , Quinta del 42 (1952), Emblemas neurorradiológicos (1995).

Dobitnik je mnogobrojnih nagrada, me?u kojima je i nagrada Servantes (1948). U Madridu je osnovan Univerzitet Hose Jero ispred kojeg se nalazi i bista posve?ena pesniku. Umro je u osamdesetoj godini zbog sr?anog udara.

Biblioteka Instituta Servantes u Beogradu nosi ime ovog pesnika i otvorena je 2004. godine. Sve?anom otvaranju su prisustvovali princ i princeza od Asturije, don Felipe i donja Letisija, kao i  udovica Hosea Jera.

Ove godine se obeležava 90 godina od ro?enja i 10 godina od smrti Hosea Jera, pa je upravo tim povodom Institut Servantes pripremio prvi prevod njegovih dela na srpski jezik. Pesme  je preveo Željko Doni?, bibliotekar i saradnik u nastavi  na Katedri za iberijske studije Flološkog fakulteta.

Link ka nekim od Jerovih pesama na španskom.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *